Bir çok ev köpeği insan ailesine çok iyi uyum sağlar, fakat bazen bir köpek sorun yaratıcı hal alır. Kışkırtmadan bile konukları ısırır,eve işer ve emirlere uymaya inatla reddeder. Aile sokağa çıktığında, sahibinin onu gezdirmesi yerine, o sahibini gezdirir. Canı istediği yerde durur ve kafasına esince yürür.Yol boyunca onu çekip götürmek için girişilen tüm çabalara şiddetle karşı koyar. Beslenme zamanı tabağındaki yemeği bırakır ve lezzetli saydığı nesnelere yönelir. Ev köpeği bu kişiliği nasıl geliştirir?

Bu gibi köpeklerin sahipleri bunu kabul etmeye her zaman hazır olmasalar da, bunun yanıtı üzüntü verecek kadar açıktır. Bu türden köpekler kendi ‘sürüleri’nin üstün üyeleri olmalarına izin verilmiştir. Her erkek kurt yabani bir sürü içinde bu statüyü elde etmeye çalışırlar ve evcil köpekler de bu açıdan onlardan farklı değildir. İnsanlar, fiziksel olarak daha iri olduklarından, üstünlük konusunda köpeklere göre büyük avantaja sahiptirler, fakat eğer hayvanlar gereğinden fazla şımartılırlarsa, sürünün liderliğini ele geçirmeye çalışacaklardır. Karşı karşıya gelinen durumlarda hep kazanan onlar olursa, sonunda artık grubun üstün üyesi oldukları sonucuna varacaklardır. Bunun sahipleriyle gerçek dövüşlere girmeleri biçiminde tezahür etmesi gerekmemektedir. Bir karşı karşıya kalma durumunda kanan köpek olabilir, çünkü insan sahipleri bir şey yapmak isteyip köpek başka bir şey yapmakta ısrar ettiğinde, köpek, sahiplerinin sahiplerinin bu isteğini reddetmeyi başarabilir. Köpek bu tür bir dizi ‘yengi’den sonra kendini üstün kabul eder ve buna uygun davranmaya başlar.Bu davranışlar arasında, orasının kendi bölgesi olduğunu göstermek için evin içine işemek ve bir yürüyüşe çıktığında ‘bir sonraki aşamada neler olacağına ‘ ilişkin tüm kararları kendisinin vermesi de vardır. Bunlar normal davranışlar değildir. ‘sürü’ ‘avlanmak için’ dışarıya çıktığında üstün bir köpeğin başı çekmesi tümüyle doğaldır. Bu yüzden, bir işe başlamaya  ya da işi durdurmaya ilişkin kararlarında ona niçin meydan okuduğunu anlaması zordur. Ayrıca liderlik görevlerinden biri de astlarını (yani insan dostlarını)yabancıların saldırısından korumaktır. Kapıya gelen postacıya, komşuya ve diğer ziyaretçilere saldırması bu yüzdendir.

Bazı köpek eğiticileri bu zor köpekleri disiplinli bir eğitim yoluyla iyileştirebilir ve bu köpekler tekrar aşağı konumda sürü üyeleri haline gelmeleri konusunda zorlanabilir, fakat bunun çok aşırı bir noktaya varmasının tehlikeli bir yönü vardır. Disipline ve itaate aşırı ölçüde önem verilmesinin sonucu, hiç de çekici, sevimli olmayan, uysal, yaltaklanan ve kişiliksiz bir köpeğin ortaya çıkmasıdır. Köpekler söz konusu olduğunda, işin püf noktası mutlu bir ortamın nihai denetimle mümkün olduğunca özgürlük arasında bir denge kuracak biçimde yaratılmasının amaçlanmasıdır.

Yazar Hakkında


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>