Hayvanların bizden en büyük farkları, içinde bulundukları durumu kolayca kabullenmeleri ve bunu bir mutsuzluk sebebi olarak görmemeleridir. Bizim onlardan öğreneceğimiz çok şey var!

Tıpkı insanlarda olduğu gibi, kedi ve köpeklerde de görme engeli yaşanabiliyor. Her ne kadar insanlar genellikle mükemmel sağlıkta kedi veköpekleri kendilerine hayat arkadaşı olarak seçmeyi tercih etseler de, bazı iyi kalpli insanlar bu doğuştan ya da sonradan şanssızlıklar yaşayıp görme yetisini yitirmiş dostlarımıza kucak açıyorlar. Peki, dört ayaklı dostunuz görme engelliyse onun için ne gibi önlemler almalısınız? İşte size bunun için bir liste hazırladık.

Köpekler, insanlara kıyasla, zor durumların ve şanssızlıkların üstesinden çok daha çabuk gelir ve durumlarını kabullenirler ama bir yandan da sizin duygularınızı hisseder ve bunu yansıtırlar. Bu nedenle görme engelli dostunuzun yanındayken ona acımayın ve daima mutluluk sinyallerinizi ona gönderin.

Diğer duyulara odaklanın

Hala sahip olduğu duyu organlarını es geçmeyin. Kör bir köpeğin (yavru ya da yetişkin) koklama, duyma, dokunma ve tat alma duyuları hala gayet sağlıklıdır. Eğer köpeğiniz hem görme, hem duyma engelliyse de koklama, tat alma ve dokunma duyuları hala gayet iyi durumdadır ve havadaki titreşimleri (özellikle de sizin yürüdüğünüz zaman oluşan) hissedebilirler.

Koklamasına izin verin

İnsanlara, köpeğinize dokunmadan önce onları koklamasına izin vermelerini söyleyin. Birçok görme engelli köpeğin kişiliğinde bir değişim olmaz. Fakat bazı durumlarda görme engelini yitirmiş köpekler, korkularından dolayı daha çok tepki verebilir ya da saldırganlaşıp, ısırma eğilimi gösterebilirler.

Normal davranın

Köpeğinize mümkün olduğu kadar normal davranın. Görme engelli köpeğinizin özgüvenini sağlam tutmak veya özgüven gelişimini sağlamak sizin görevinizdir ve bu son derece önemlidir. Hala kendi başlarına bir şeyler yapabildiklerini ve onları sevdiğinizi bilmelerinin önemini hafife almayın. Ona, gözünüzde hala aynı dostunuz olduğunu hissettirin.

Teşvik edin

Onu, daha önce yaptığı şeyleri yapmaya aynen devam etmesi için teşvik edin. Fakat yapamazlarsa da onları anlayışla karşılayın ve övün.

Farklı kokular kullanın

Kör doğmuş olan yavru köpeğiniz için yaratıcı olun ve değişik kokuları kullanarak alanları onun için işaretleyin. Kullandığınız kokuların onun için güvenli olduğundan emin olun. Farklı aromalı kokuları kullanabilir ya da basitçe araba kokularını kullanabilirsiniz. Her odaya farklı kokulu mumlar koymanız bile, evinizdeki farklı odaları ayırt etmesini sağlar.

Farklı dokular kullanın

Alanları işaretlemek için farklı dokular kullanın. Kilimler ve dekoratif yastıklar gayet iyi seçeneklerdir. İç ve dış mekanları halı ile kaplamak, rüzgar çanları, sedir ağacından yapılmış yollar ve dekoratif tuğlalar, köpeğinize yolunu bulmak açısından oldukça yardımcı olacalardır.

Ziller kullanın

Ziller ve şıkırdayan tasmaları diğer köpeklerinizde kullanın. Bu hem görme engeli olan köpeğinizin diğerlerinin nerede olduklarını bulmasına yardımcı olacaktır, hem de onlardan korkmasını engelleyecektir. Görme engelli köpeğiniz henüz yavruysa, diğer büyük köpekleri takip etmesi de kolaylaşacaktır. Ayrıca evdeki terliklerinize ziller takmanız, köpeğinizin sizi bulmasını da kolaylaştıracaktır.

Yere sert basın

Görme engelli ve/ veya sağır köpeğinize doğru yaklaşırken yere sert basmaktan çekinmeyin. Bu, sizin yaklaştığınızı fark etmesine yardımcı olur.

Dokunun ve konuşun

Dokunmanın ve masajın gücünü hafife almayın. Köpeğinizle bol bol konuşun.

Küçük çeşmeler kullanın

Küçük su çeşmeleri, çıkardıkları ses açısından, köpeğinizin suyu bulmasını kolaylaştırabilir. Eğer evde daima hafif bir su sesi duymak sizi rahatsız etmeyecekse, köpeğinize su kabı yerine böyle bir seçenek sunabilirsiniz.

Sert köşeleri kapatın

Evdeki sert köşeli eşyalarınızın kenarlarını kaplayıp yaralanmaları önleyebilirsiniz.

Eşyaların yerlerini değiştirmeyin

Mama, su ve (kullanıyorsanız) tuvalet için kullandığınız gazete kağıtlarının ya da pedlerin yerini değiştirmeyin ve kolayca ulaşabileceği yerde tutun.

Ev eşyalarınızın yerini köpeğiniz zihninde ezberleyerek ona göre hareket edecektir. Bu nedenle evdeki eşyaların yerlerini mümkün olduğunca değiştirmemeye çalışın.

Ses çıkaran oyuncaklar bulun

Görme engelli köpeğinize oyuncak seçerken, ses çıkartanları tercih edin ki takip etmesi ve oynaması kolay olsun.

 Ve tabii ki ona bol bol sevgi ve ilgi verin. Egzersiz ihtiyacını da asla ihmal etmeyin!

Yazar Hakkında


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>