Alman Çoban Köpeği

Kendinden emin bir sukünete sahiptir; ancak asla düşmanca değildir. çok yüksek öğrenme kapasitesi vardır. Alman çoban köpekleri aileleri ile birlikte olmaktan büyük keyif alırlar; ancak yabancılara karşı mesafelidirler. Bu ırk ailesiyle olmaya gereksinim duyar ve uzun süre yanlız bırakılmak istemez.

Sadece gerektiğinde havlar. Alman çoban köpeklerinin oldukça gelişmiş koruma güdüleri vardır, bu nedenle aşırı korumacı olmaması için dikkatle ve özenle diğer insan ve hayvanlarla genç yaşta sosyalleştirilmelidir. İnsana karşı sergilenen saldırganlık dikkatsiz üretim ve eğitim nedeniyledir. Dikkatli üretilmiş ve eğitilmiş dengeli bir köpek diğer ev hayvanları, çocuklarla ve ailesiyle güvenilirdir.

  • Sadık ve güvenilir
  • Çok yönlü ve yorulmaz bir iş köpeği

Orijin Ülke: Almanya
Orijin Tarihi: 1800’ker
Ortalama Yaşam Süresi: 12-13 yıl
Bakımı: Sık ve dzenli egzersiz önemlidir.
Huy: Sadık, istikrarlı ve sorumluluk sahibi.

Boy: 56-66 cm
Ağırlık: 34-43 kg
Baş: Vücutla oranlı, güçlü burna ve sıkı dudaklara sahip..
Gözler: Hafifçe çekik badem şekilli gözler.
Kulaklar: Dik ve yukarıda.
Gövde: Güçlü ve Kaslı. Boyun orta uzunluktadır.
Kürk: Düz sert üst kürk, kalın alt kürk.
Kuyruk: Sert fırçamsı tüylü, en az alt bacağa kadar uzanır.

Alman çoban Köpeği’nin kökenine dair farklı teoriler vardır. Bir teoriye göre bu köpek Almanya’da var olan çeşitli çoban köpeklerinin çiftleşmesinden, bir başka teoriye göre de dişi çoban köpeklerinin kurtlarla çiftleşmesinden oluşmuştur.

Doğru yanıtın hangisi olduğu zamanla daha da belirsizleşmiştir. Ancak ilk Alman çoban köpeklerinin (uzun tüylü) 1882’de Hannover’de, kısa tüylü olan türünse 1889’da Berlin’de sergilendiği bilinmektedir.

← ÖncekiSonraki →

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>