Golden Retriever

Golden Retriever’lar sevgi dolu, uslu ve zeki köpeklerdir. Kolaylıkla eğitilirler ve çocuklarla iken güvenilir ve naziktirler. Sadık, kendine güvenen, tatlı ve sahibini memnun etmeye hevesli bir ırktır. Aktif, güvenilir ve mükemmel bir aile köpeğidir. Golden Retriever itaat etmeye hazır yapısı nedeniyle itaat eğitimi onlarla çok keyifli geçer. Diğer hayvanlar dahil herkesle dost canlısı olduğundan ondan koruma görevi beklenmemelidir.

  • Mutlu ve güvenilir bir aile hayvanı
  • Güvenilir ve sevecen
  • İtaatkar ve kolay eğitilir.

Orijin Ülke: Büyük Britanya
Orijin Tarihi: 1800′ler
Ortalama Yaşam Süresi: 12-15 yıl
Bakımı: Günlük egzersiz ve düzenli bakım ister.
Huy: Rahat ama sorumlu ve güvenilir, özellikle çocuklara karşı sabırlıdır.

Boy: 51-61 cm (14-15 in)
Ağırlık:  27-36 kg (13-15 lb)
Baş: Dengelidir ve geniş bir kafatası vardır.
Gözler: Koyu kahve renkli gözler.
Kulaklar: Göz hizasındadır hafif bir kıvrımla sarkar.
Gövde: İyi bir dengesi vardır. Koşarken yumuşak ve güçlü bir dalgalanma hareketi yapar. .
Kürk: Sağlam üst kürkü dalgalıda olabilir, düz de. Sık ve suya dayanıklı bir alt kürkü vardır..
Kuyruk:  Ya gövdesiyle aynı hizada yada yukarı doğru hafif bir kıvrımla taşır..

Bu cinsin üretiminden sorumlu kişi İngiltere’nin İskoçya sınırındaki Tweed Nehri’nin kuzeyinde yaşayan Lord Tweedmouth olarak bilinmektedir. 1800’lerin ortalarında yoğunlaşan köpek yetiştiriciliği merakı sırasında, sıkı bitki örtüsünün arasında yaşabilecek, soğuk suya karşı dayanıklı, güçlü yüzücü olan uyumlu köpekler yetiştirmek revaçtaydı. Lord Tweedmouth da sarı dalgalı tüylü bir retriever (Küçük Newfoundland ve balıkçılar tarafından yetiştirilen öncü Labradorların soyundan) olan Nous ile bir Tweed Water Spaniel (Kızıl renkli sıkı kıvırcık tüylü popüler bir retriever.) olan Belle’yi çiftleştirerek dört tane yavru elde etti. Yavrular yüksek alanlarda yaşamaya uygun kuş köpekleri olmaya çok elverişliydiler.

Bu yavruların başka siyah retriever, Tweed Spaniel, setter ve Bloodhound’larla çapraz çiftleştirilmelerinin ardından Golden Retriever cinsi üretildi. Golden Retriever önceleri düz-tüylü retrieverların sarı renklisi olarak kabul görürken, 1912 yılında Sarı/Golden Retriever ismiyle ayrı bir cins olarak kabul edildi. Bu köpeklerin Amerika kıtasına Lord Tweedmouth’un oğulları tarafından 1900’lerde getirildikleri düşünülmektedir ancak American Kennel Club (AKC) bu cinsi ancak 1927’de bir cins olarak kayıtlarına almıştır. önceleri sadece avlanma becerileri nedeni ile değer verilen ve özenle üretilen Golden Retriever’lar ancak sonraları ev ve gösteri hayvanı olarak beslenmeye başlanmıştır.

Tanınmasının ardından da popülaritesi hızla artan Golden Retriever, halen Amerika’daki en popüler cinslerdendir.

← ÖncekiSonraki →

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>