Shar Pei

Shar-Pei bol egzersize gereksinim duyar ancak diğer köpeklerle kavga etmemesi için daima tasma ile dolaştırılmalıdır. Sıcak havada çok koşturulmamalıdır.  Sağlam, çevik, güçlü bir köpektir. Teni yumuşak ve sarkıktır. Yüzünde üzüntülü bir ifade vardır. Ev içinde mutludur. Efendisine karşı sakin, iyi huylu ve sadıktır. Alıştıktan sonra çocuklarla arası iyidir. Shar-Pei düzenli olarak taranmalıdır. Bu ırkın bir alt kürkü yoktur. Yıl boyunca belirli miktarda tüy döker. Alt tüylü olanlar ise tüy dökme mevsiminde sanki tüyleri bakımsızmış gibi gösterecek şekilde yılda iki kez tüy dökerler. Chow Chow gibi bu köpeklerin de mavi-siyah dili vardır. Yavrular erişkinlerden daha kırışıktır. Shar-Pei yaşlandıkça kırışıklarını kaybeder.

  • Ciddi ve ağırbaşlı
  • İnsan ailesine son derece düşkün
  • Özgün kırışık görünüm

Orijin Ülke: Çin
Orijin Tarihi: Antik Çağlar
Ortalama Yaşam Süresi: 11-12 yıl
Bakımı: Sık akım ister.
Huy: Ailesine karşı sakin ve sevecen ama yabancılara ve diğer hayvanlara karşı sakıngan.

Boy: 46-51 cm
Ağırlık: 18-25 kg
Baş: Vücuda göre iri, burun geniş ve tamdır.
Gözler: Koyu renk badem biçimli gözlerin kaşları çatıyor gibi bir ifadesi vardır.
Kulaklar: Ufak kulaklar yanakların yanında sallanır.
Gövde: Geniş bir göğüs ve eğimli omuzları olan tıkız bir gövde.
Kürk: Sert ve düz tüyler dik durur.
Kuyruk: Kalın ve yuvarlak kuyruk sırtın yukarısındadır.

Shar-Pei’in atası meçhuldür. Chow Chow’dan geliyor olabilir ancak tek ortak noktaları mavimsi siyah dilleridir. Yine de kap kacak üzerindeki resimler Han Hanedanı (İö 206) döneminden beri mevcut olduğunu göstermektedir.

Uzun yıllar Shar-Pei çin’de hayvanları korumak, avda kullanılmak ve evi korumak için genel amaçlı çiftlik köpeği olarak yetiştirildi. Bu dönem boyunca Shar-Pei’de zeka, dayanıklılık ve güç aranırdı. Daha sonra dövüş köpeği olarak kullanıldı. Serbest ve esnek derisi dövüş sırasında rakibin yakalamasına fırsat vermemeyi amaçlıyordu.

Komünist Devrim süresince köpekler Matgo Law adındaki Hong Kong’lu bir iş adamı tarafından kurtarıldı ve 1973’de bir köpek dergisinin de yardımı ile Amerika’ya götürüldü. Bu köpeklerden geçen on yıllarda büyük Shar-Pei modası patlak verdi. Bir zamanlar astronomik fiyatlar istenen bu köpekler artık diğer safkan köpeklerin fiyatına inmiştir.

← Önceki

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>