Yorkshire Terrier

Bu canlı, minyatür enerji küpü, Avrupa ve Kuzey Amerika’da sayısı en fazla olan safkan cins köpektir. Genellikle bir moda aksesuvarı olarak görülmesine karşın tipik bir Yorkshire Terrier ufak yapısının pek farkında olmayan enerjik bir hayvandır. Çok oyuncudur ve enerjisi bitmek tükenmek bilmez gibidir. Çoğu Yorky, alındıkları andan itibaren şımartılırlar ve öğrenme heveslerini gösterme fırsatı bulamazlar. Fazla üretim de asabi ya da fazla uysal örnekler yaratmışsa da, bunlar neyse ki çok ufak bir azınlık oluştururlar. Boyutların küçültülmesi bazı tıbbi sorunlara neden olmuştur.

  • En tanınmış teriyedir.
  • Bağımsız ve canlı.
  • Tıknaz ve derli toplu bir görüntüsü vardır.
  • Düz, ince bacaklar gür tüylerin arkasında gizlidir.
  • Uzun tüyler özen ister.
  • Tüyler kulak kısmında kesilmiştir.

Orijin Ülke: Büyük Britanya
Orijin Tarihi: 1800′ler
Ortalama Yaşam Süresi: 14 yıl
Bakımı: Düzenli bakım ister.
Diğer Adları: Kırık tüylü Scottish Teriye
Huy: Azimli ve uyanık.

Boy: 22,5 – 23,5 cm
Ağırlık: 2,5 – 3,5 kg
Baş: Küçük ve düz. Küçük, ucu siyah bir burnu vardır. Baş yapısı dardır ama çalıyı andıran tüyleri kare bir görüntü verir.
Gözler: Kara ve parlak.
Kulaklar: V biçiminde, dik.
Gövde: Arkası kısa, oranlı.
Kürk: Uzun, düz ve ipeksi. Gövdede çelik mavisi, baş ve göğüste parlak ten rengi.
Kuyruk: Genellikle kesik.

Bu cinsin orijinleri 1800′lerde, Büyük Britanya’nın Yorkshire, West Riding bölgesine dayanır. Bir cepte taşınabilecek kadar ufak bir fare avcısı geliştirmek isteyen madenciler, olasılıkla siyah ve sarımsı kahve teriyeleri, Paisley ve Clydesdale teriyerlerle melezlemişlerdir.

← ÖncekiSonraki →

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>