07 Nis 2013
Nisan 7, 2013

Kabızlık (Constipation)

0 Yorum

Kalın barsağın son kısmındaki tıkanmalar sonucu, barsak içeriği uzun süre kalın bağırsaklarda kalır. Bu nedenle içerikteki su emilerek kuru sert bir dışkı oluşur. Oluşan bu sert dışkının atılamaması sonucu kabızlık meydana gelir.

Hastalık Sebebi Nedir ?

Hareketsizlik sonucu, özellikle uzun süre yatılı olarak tedavi gören köpeklerde dışkılama refleksi azalarak kabızlık meydana gelir. Tek yönlü beslenme, besinlerin kuru maddelerce zengin olması, kıl,kemik ve kıkırdak gibi sindirimi güç veya sindirilemiyen maddeler içermesi de kabızlığa neden olur. Anal keselerin iltahaplanması ve prostat bezindeki büyüme sonucu meydana gelen ağrı nedeniyle dışkılama geciktirilir ve kabızlık oluşur. Bel omurlarındaki kırıklar kalın barsakların peristaltik hareketlerini sağlayan sinirlerin felç olmasına dolayısıyla kabızlığa neden olabilirler. Kalça kemiği kırıkları, kalın barsaktaki tümörler, fıtıklar dışkı geçişini engelleyerek kabızlık oluşturabilirler. Genç hayvanlarda raşitizim nedeniyle de kabızlık meydana gelebilir.

Hastalık Belirtileri Nelerdir ?

Başlangıçta dikkati çeken bir belirti yoktur. Köpek sahipleri köpeğin dışkı yapmadıklarını farkederler. Köpekler sık sık dışkı yapmak için pozisyon alırlar fakat yapamazlar. Bazı durumlarda sert dışkı ile barsak duvarı arasından geçebilen pis kokulu sulu bir dışkı görülebilir. Anüs çevresi hassas ve ödemlidir. Dışkılama sırasında ağrı meydana gelir. İlerlemiş olaylarda iştahsızlık, yemek yememe ve kusma şekillenir. Buna bağlı olarak vücutta sıvı kaybı oluşur.

Nasıl Önlem Alabiliriz ?

En kısa zamanda veterinerinize başvurarak sertleşmiş dışkının uzaklaştırılması için uygun gördüğü tedaviye geçilmelidir. Tekrarları önlemek için köpeğin besinini yeniden düzenlemeli, besinlerle kemik gibi sindirimi güç gıdalar verilmemeli ve özellikle lifli gıdalarla özel besinler hazırlanmalıdır. Öğünlerin azar azar sık verilmeside faydalı olabilir.

Yazar Hakkında


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>