Alıştırma Yapın

Gerçekten bir yere gitmeden, köpeğinizle, arabayla, küçük alıştırma turları yapın. Köpeğinizin arabada rahat olmasını sağlayın, arabadaki yerine ödül mamaları koyun. Biraz rahatladıktan sonra ise ödül mamalarını arabanın daha içeri kısımlarına yerleştirin ki içeri girip alması gereksin. Burada hedef, köpeğinizin arabanın içine girmek konusunda rahat olmasını sağlamak. Henüz arabayı çalıştırmanıza gerek yok.

Güvenli Seyahat

Köpeğiniz arabaya binip oturma konusunda ustalaştıktan sonra onu güvenlikli ortamına alıştırın. Güvenli seyahat için ister köpek taşıma kafesi, ister bölüm ayırıcı tel, ister köpek kemeri kullanmayı seçin ve köpeğinizin rahat olmasını sağlayın. Eğer köpeğiniz taşıma kafesinde seyahat edecekse, içeri ödül mamaları, oyuncaklar koyarak, oranın eğlenceli ve güvenli olduğunu düşünmesini sağlayın. Eğer köpek kemeri kullanacaksanız, kemeri takarken sakin kalabilmesi için onu teşvik edin.

Pozitif Destek

Köpeğiniz arabanın içine rahat ve güvenli bir şekilde yerleştikten sonra arabayı çalıştırma vakti geldi demektir. Anahtarı kontağa takarken köpeğinizle, onu sakinleştirecek şekilde, konuşun. Gerekiyorsa ödül maması da verebilirsiniz. Köpeğinizin sakin ve rahat olduğuna emin olduktan sonra arabayı kullanmaya başlayın. Köpeğinizin ihtiyacı olan her durumda onunla konuşun, ödülünü verin.

Pratik Yapmaya Devam Edin

Pek çok köpek sahibi, köpeği çok ağladığında dayanamayıp çalışmayı bitirir ve köpeğine ödüller vererek onu sakinleştirmeye çalışırlar. Siz bunu yapmayın, sabırlı olun, onunla konuşun ve sadece iyi davranışlarını ödüllendirin. Sakinleştirmek uğruna ona ödül mamaları vermeyin. Eğer köpeğiniz ilerleme kaydetmediyse sabırlı bir şekilde ilk adımdan tekrar başlayın.

Ayrılma endişesine sahip evcil hayvanlar için kıyafet ve tanıdık oyuncaklar önemlidirler. Eğer kucakta ya da yanınızda durmayı isteyen bir köpeğiniz varsa ona kıyafetinizi ve sevdiği oyuncakları vererek sakinleşmesine yardımcı olabilirsiniz. Ona güvenli bir ortam sağlayarak sakinleşmesine yardımcı olun.

Yazar Hakkında


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>