Gereksiz Aşılardan Kaçının

2003 yılının Ağustos ayında Amerika’da yapılan araştırmalar, bazı aşıların, köpeklerde kansere neden olabileceğini göstermişlerdir. Köpeğinize sadece gereken aşıları yaptırarak (yasanın zoraki tuttuğu, daha sonra bir hastalığa yakalanmasını engelleyici ya da veterinerinin mutlaka gerekli gördüğü aşılar) köpeğinizi kansere karşı koruyabilirsiniz.

Doğru Zamanda Kısırlaştırın

Belirli kanser tiplerinin oluştuğu bölgeleri almak köpeğinizin kansere yakalanma riskini azaltacaktır. Fakat dostunuzu kısırlaştırırken doğru zamanı seçmek de son derece önemlidir. Çünkü kemik kanseri gibi bazı kanser türleri 1 yaşından önce kısırlaştırılmış köpeklerde daha fazla görülmektedir.

Köpeğinize Kullandığınız Ürünler Konusunda Dikkatli Olun

Köpeğinizin temas halinde bulunduğu bazı kimyasallar, onda bazal hücreli karsinomaya neden olabilirler. Köpeğinizin temas halinde bulunduğu şeyleri mümkün olduğunca organik seçmeye özen gösterin. Kene ve pire ilaçları konusunda da aynı hassasiyeti gösterin ve en azından içinde neler olduğunu inceledikten sonra bu ilaçları dostunuzda kullanın.

Evdeki Hava Kirliliğini Engelleyin

Köpeğinizin yanında sigara içmeyin. Onlar da tıpkı insanlar gibi pasif içici sorunlarına maruz kalırlar.

Köpeğinizi Sağlıklı Tutun

Tıpkı insanlar gibi, köpeklerin de düzenli egzersize ve doğru beslenmeye ihtiyaçları vardır. Bunlar, köpeğinizi pek çok hastalığa karşı koruyacak başlıca şeylerdir.

Stresi Azaltın

Stres, köpeğinizin karaciğerinin zarar görmesine ve yorgun bir karaciğer de tümörlere neden olabilir. Peki, köpeğinizde strese neler sebep olur? Günlük rutininde ani değişiklikler, onu iştah kaybına, aşırı havlamaya ya da farklı davranışlar sergilemeye iten, uzun süreli olaylar gibi pek çok sebebi olabilir.

Yazar Hakkında


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>