Egzersize başlamadan önce köpeğinizin bunu kaldırabileceğine emin olun.

Köpekler bir egzersiz programına başlamadan önce veteriner tarafından değerlendirilmelidir. Ayrıca yaşı da dikkate alınmalıdır. Uzun mesafeli egzersizler genç ve gelişmekte olan köpekler için iyi değildir. Çok yaşlı köpekler için ise ağırdan almak gerekebilir.

Egzersiz programına birden başlamayın.

Ağır bir egzersiz için önce kendinizi hazırlayın. Yavaş başlayın ve her zaman ısınmış olun. Kendinizin ve köpeğinizin vücut dayanıklılığını daha uzun ve ağır egzersizler için geliştirin.

Köpeğinizin ırkını dikkate alın.

Bazı ırklar diğerlerine göre daha zorlu egzersizlere hazırdır. Örneğin tazılar kısa deparlarda iyiyken, pit bull’ların dayanıklılıkları daha fazladır ve uzun mesafeleri tolere edebilirler.

Köpeğinizle koşarken, bisiklet kullanırken, yürürken ya da paten kayarken, bütün egzersiz boyunca köpeğinizin aynı tarafınızda kaldığından emin olun.

Egzersiz boyunca köpeğinizin hep aynı tarafta kalması ve önünüze atlamaması en önemli şeylerden biridir. Çünkü aksi taktirde ikiniz de yaralanabilirsiniz. Tasması bulunan köpeklerin boyunları zarar görebilir ayrıca sizin dengenizin bozulmasına da neden olabilir.

Egzersiz öncesinde çevresel faktörleri dikkate alın.

Yağmurlu bir havada koşmak hem sizin hem de köpeğiniz için tehlikeli olabilir çünkü kayabilir ya da düşebilirsiniz. Yaz boyunca egzersizlerinizi sabahın erken saatlerinde ya da akşamın ilk saatlerinde, hava serinken yapın. Bu sıcak çarpmasından korunmanızı sağlamakla beraber köpeğinizin patilerinin sıcak zeminden rahatsız olmasını da engeller. Engeli ve kayalı zeminlerden kaçının.

Susuz kalmayın. Uzun egzersizler yaparken yanınızda su taşıyın.

Bu, sıcak havalarda çok önemlidir. Eğer uzun bir yürüyüş yapacaksanız yanınıza çanta almak iyi bir fikir olabilir. Kendi enerjinizi ve köpeğinizin enerjisini yüksek tutmak için yanınıza atıştırmalıklar da alabilirsiniz.

Tasmayı bileğinize geçirmeyin.

Bu, köpeğinizin beklenmedik bir hareketinde yaralanmanıza neden olabilir. Uzun yolculuklarda özel tasma kemerlerinden alarak ellerinizin serbest kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu kemer sayesinde anahtarlarınızı, telefonunuzu ve köpeğinizin atıştırmalıklarını güvenle taşıyabilir ve egzersiz sırasında kolayca ulaşabilirsiniz.

Uygun güvenlik ekipmanları kullanın.

Köpeğinizle beraber bisiklet kullanır ya da paten yaparken dizlik, kask ve diğer güvenlik ekipmanlarını kullanmayı unutmayın. Eğer bisiklet kullanıyorsanız “bisikletinizdeki üçüncü el” olarak bilinen bir “Springer” çok işinize yarayabilir. Bu araç köpeğinizin tasmasını bisikletinize bağlar ve köpeğinizin gücünü absorbe etmek için özel olarak tasarlanmıştır.

Çok zorlamayın.

Bir gözünüz köpeğinizde olsun.  Eğer acı çekme, bitkinlik, ağrı, zor nefes alma gibi belirtiler gösterirse bu onu çok zorladığınızı göstermektedir ve bu noktada durmanızın zamanı gelmiştir. Eğer yorgun hissetmeye başlarsanız ya da ağrı oluşmaya başlarsa mutlaka yavaşlayın ya da durun. Eğer abarttılı bir egzersiz yaptığınızdan şüpheleniyorsanız, ek egzersizler öncesinde köpeğinizle beraber birkaç gün egzersizlere ara verin.

Egzersiz sonrası…

Kesik, sıyrık ya da aşınma ihtimalleri için köpeklerinizin patilere bakın. Eğer çimenlik ya da ormanda egzersiz yaptıysanız köpeğinizin tüylerini çapak, kene ya da başka yabancı şeyler olması ihtimaline karşı kontrol edin. Köpeğinize egzersiz boyunca kaybettiği suyu geri kazanması için bol bol su vermeyi unutmayın ve egzersizler arasında dinlenmesine izin verin.

Yazar Hakkında


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>