Daima tasması olsun

Köpeğiniz tasmasız gezmeye alışık olsa bile daima tasmasını takılı tutun. Duyacağı farklı sesler, kokular, yabani hayvanlar onları tahrik edip, normalde yapmayacağı halde, sizden uzaklaşmalarına hatta kaybolmalarına neden olabilir.

Vahşi hayvanlara dikkat edin

Kokarcalar, rakunlar, tavşanlar hatta ayılar kamp alanınıza girebilirler. Köpeğinizi korumak için daima tasmasının takılı olduğuna emin olun. Yürüyüşlerde de daima tasmasından tutun ve delikleri koklamasına, çalıların arasına girmesine izin vermeyin. Eğer etrafta yılan olma ihtimali varsa uzun çayırlarda çok daha dikkatli olun.

Yoldan çıkmayın

Ormanın içlerine dalıp patika olmayan yerlere girmeyin. Bu, hem köpeğiniz hem de sizin için riskli olacaktır.

Uyuması için güvenli bir yer verin

Köpeğinizin gece dışarıda uyumasına izin vermeyin. Geceleri hangi hayvanların ortaya çıkacaklarını bilemezsiniz. Köpeğinizi, sizinle beraber çadırın içine alın, ya da arabanızın arkasına koyun.

Daima su bulundurun

Kısa bir yürüyüş bile yapacak olsanız yanınızda daima bolca su bulundurun. Köpeğiniz aktiviteden sonra susayacaktır, onu susuz bırakmayın ve pis suları içmesine izin vermeyin.

Sağlık sorunlarından korunun

Kampa gitmeden önce köpeğinizi veterinere götürün ve bütün aşılarının yapılmış olduğundan emin olun. Kamp için yanınızda bulundurmanız gereken önlem amaçlı ilaçları sorun ve varsa bir köpek ilk yardım seti alın.

Köpeğinizi yalnız bırakmayın

Eğer yolculuğa köpeğinizle çıkacaksanız onu daima gözünüzün önünde bulundurun. Tasması bağlı bile olsa yalnız bırakmayın.

Aşırı ısınmaya karşı dikkatli olun

Aktif köpekler bile zamanla yorulurlar veya sıcaktan dolayı halsizleşebilirler. Köpeğiniz düzenli aktiviteye ve uzun, zorlu gezilere alışık değilse dikkat edin. Köpeğiniz derin nefesler almaya başladıysa durun ve dinlenmesi için ona süre tanıyın. Daima suyu ulaşılabilir yerde tutun ve kürkünün onu fazla ısıtabileceğini aklınızdan çıkartmayın. Eğer köpeğinizin yüzmesine izin verdiyseniz, onu dikkatlice gözlemleyin.

Köpeğinizi ateşten uzak tutun

Kamp ateşi, dışarıda olmanın olmazsa olmazıdır. Köpekler, genelde, ateşten uzak kalacak kadar akıllıdırlar ama siz yine de dikkatli olun ve köpeğinizin ateşe fazla yaklaşmasına izin vermeyin. Dumanı solumayacak mesafede olduğundan emin olun.

İyi eğlenceler!

Yazar Hakkında


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>