Köpekler,  kendi sahiplerinin evlerine, gelen yabancılardan hemen her zaman kuşkulanırlar ve onları çok fazla havlayarak ve koklayarak karşılarlar. Bazı ziyaretçiler onları hemen yatıştırma becerisine sahiptir, öte yandan bazıları da bunu yapamaz ve hatta ısırılma durumuyla bile karşılaşırlar. Bunların arasında ne fark bulunmaktadır?

Bunun yanıtı daha çok, ziyaretçinin vücut hareketlerin de yatmaktadır. Bazı insanların doğal olarak yumuşak hareketleri vardır ve davranışları genellikle yumuşak ve akıcıdır. Bazıları ise yaratılış olarak daha gergindir ve ani hareketlerde bulunurlar. Bunlar hızlı, acele hareket ederler. Bu hareketlerde köpeklerin düşmanca ve sinirli hareketlerle karşılaştıkları durumlardakine benzediğinden köpeklerde saldırganlığa yol açarlar.

Ürkek ve ani hareketlerde bulunan kişi aynı zaman da köpeklerden korkuyorsa, durum daha da kötüleşir. Çünkü bu gibi kişiler ani geri çekilme hareketleri yapmaya çalışacaklardır ve bunlar köpeklerin yaklaşma ve hatta saldırma için kendiliğinden işaret yollayacaktır. Havlayan bir köpekten kaçılması ya da hızla geri çekilmesi, köpeğin üstün olduğunu hissetmesine ve buna göre tepki göstermesine yol açacaktır.

Buna karşılık, köpeklerle iyi geçinen biri karşılamaya karşılama ile cevap vermeye çalışır ve geri çekilme yerine onlara yaklaşır ve bir şekil de yumuşak el teması sunar. Bu gürültücü, havlayan köpeği bir kaç saniyede yaltaklanan ve kuyruk sallayan bir köpeğe dönüştürecek ve karşılaşma töreni sona erdikten sonra köpek rahatlayacak  ve yeni gelenin alanına girmeye son verecektir. Fakat bu ancak havlayan ya da kuyruk sallarken atlayan köpekler için geçerlidir. Buna karşılık, sizi ön kapıda karşılayan köpek inatla, katı bir şekilde duruyor ve hırlıyorsa ve size bakışlarını dikmişse, yapılacak tek hareket çok sessiz durmak ve hiç bir şey yapmamaktır. ne ileriye, ne geriye doğru gitmek) ve köpeğin sahibinin sizi kurtarmaya gelmesini beklemektir. Bu türden bir hayvan da saldırganlık düzeyi o kadar yüksektir ki herhangi bir işaret vermek çok tehlikelidir ve tam bir hareketsizlik hayvan üzerindeki görsel etkinizi azaltmak için yapılabilecek en iyi şeydir. Eğer tek başınaysanız ve köpeğin tavrından gerçekten kaygı duyuyorsanız, hüzünlü bir köpek yavrusu gibi sızlanma ya da inleme sesi çıkarmak evi koruyanın koruyucu ebeveyn duygularını harekete geçirerek durumu hemen etkisizleştirecektir. Ancak siz bir ‘yabancı sürüde’ olduğunuzdan ve bu yüzden de size güvenilmeyeceğinden bunun etkili olacağının hiç bir güvencesi yoktur. Neyse ki, köpeğin davetsiz misafirlere saldırmak için özel olarak eğitilmesi dışın da, bu türden aşırı düşmanca karşılamalar enderdir. Çoğu köpek bir ziyaretçi geldiğin de yalnızca havlar ve üzerine atlar ve bu da korkuya kapılan ziyaretçiler dışında diğerleri için üstesinden gelinebilecek bir sorundur.

Yazar Hakkında


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>