Birçok köpek sahibi yatakta uyumasına izin verilmesini talep eden evcil köpekten rahatsız olmuştur. Geceyi sahiplerine bu kadar yakın geçirmek istemelerinin nedeni nedir?

Bunun yanıtı birçok açıdan çocukluk dönemini hiçbir zaman geçememiş olmalarıdır. Yetişkin köpekler bile insan sahiplerini sahte ebeveynleri olarak gördüklerinden, “annelerinin” gövdelerinin yanına kıvrılıp yatmak istemeleri tümüyle doğaldır. Köpek evin erkeğine daha yakından bağlanırsa, onun vekil annesi o olacaktır ve dokunarak yatmak için onu isteyecektir. Her iki şekilde de, bu durum evlilik ilişkileri üzerinde önemli bir baskı yaratabilir.

Sıkı eğitim sonucunda aile köpeği yataktan uzak tutsa bile, kendi sürüsüne mümkün olduğu kadar yakında uyumak isteyecektir. Yavru köpekler yabani doğada yuvalarını terk ettikten sonra birbirlerine makul bir yakınlıkta uyumayı tercih ederler. Yalnızca dayak yiyerek sürüden kovulmuş birinin grubun biraz uzağında uyuduğu görülür. Burada geceleri insan sahipleri tarafından ayrı bir yere kapatılmış olan bir köpeğin, onu kabul etmiş sürüden kovulmuş biri gibi hissedeceği sonucu da çıkar. Bir grup bekçi köpeğinin ya da tazı sürüsünün söz konusu olduğu durumlarda, hayvanlara diğerleri eşlik edeceği için elbette bir sorun olmaz. Fakat bir aileyle birlikte yaşayan yalnız bir ev köpeği söz konusu olduğunda, yatma zamanı geldiğinde niçin kendisinden uzak durulduğunu ve insan dostlarından niçin ayrı kalmaya zorlandığını anlamakta zorluk çekecektir. Sonuçta, birçok aile kendi uzlaşmalarını sağlar ve köpeğin de bir sorun yaratmadan yatak odasına mümkün olduğu kadar yakın bir yerde uyumasına izin verilir.

Yazar Hakkında


Bir Yorum | Köpekler Neden Sahiplerinin Yatağında Yatmak İsterler ?
  1. Yazınıza yönelik bir sorum olacak. Bizim 2.5aylikken barınaktan sahiplendiğimiz kırma bi yavrumuz var şuan 8.ayı içerisinde biz yaklasik 1.5 aydir oğlumuzu uyku saatinde balkona kapatmak durumunda kalıyoruz yaramazlıklarından dolayi kendine zarar vermesin diye ama yinede içim hiç rahat değil neyi önerir siniz?


[yukarı]

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>