Bunun köpeklerin anal bezlerinden bir kalıntıyı toprağa bıraktıkları normal bir koku bırakma davranışının parçası olduğu öne sürülmüştür. Diğer birçok etobur türünün anal bölgelerinde koku üretme bezleri bulunur ve bunlardan bazıları düzenli olarak bu bezleri evlerinin yakınındaki belli yerlere sürterler. Hem erkeği hem de dişisi kendi bölgelerinde sık sık devriye gezen ve sık sık durarak kıçlarını bir kayaya ya da ağaç gövdesine sürten dev panda bunun iyi bir örneğidir.

Ancak, evcil köpeklerde kıçını yere sürtme hareketi normal, sağlıklı davranışın bir parçası gibi görünmemektedir. Genelde bunu yapan köpeklerin incelenmesi tahrişe yol açan ya da ağrı veren anal bezlerin etkilendiğini göstermektedir. Yerdeki hareket, esas olarak, koku ile işaretleme değil, rahatsızlık durumunda kurtulma gibi görünmektedir.

Anal bezler köpeğin kalınbağırsağının son kısmında, deliğin her iki tarafında yaklaşık bir santimetre mesafede yer alan bezelye büyüklüğündeki iki tane organdır. Köpeğin her dışkı yapışında bu bezler otomatik olarak sıkışır ve dışkıya güçlü kokulu bir madde ekler. Mevsimsel hormonal değişimler sırasında bu özel kokuda görünürde herhangi bir değişiklik yoktur. Bu yüzden, dışkıya eklenen koku mesajını cinsel işaretleme ile hiçbir ilişkisi yoktur. Buna karşılık, tümüyle kişisel kimlik ile ilişkilidir ve bireysel bir işaretleme ya da “kartvizit” sistemidir. İnsan topluluğunda insanları yüz fotoğraflarından, suçlu iseler parmak izlerinden ve bize mektup yazıyorlarsa imzalarından tanırız. Köpeklerde kimlik bu özel koku tarafından verilir.

Yüksek statülü iki köpek karşılaştıklarında, baş ve kuyruk yan yana gelmek üzere dururlar ve birbirlerinin anal bölgesini koklarlar. Dimdik vaziyette yakın duran kuyrukları hafifçe titrer ve anal bezleri güçlü koku içeriğinden küçük bir miktar dışarı verir. Her iki köpek de, tıpkı bizim karşılaştığımız arkadaşlarımızın yüzlerini gözlerimiz ile okumamız gibi, bu kokulardan büyülenirler. Bu kokunun ne kadar ayrıntı taşıdığı (psikolojik durum, sağlık vb. şeyler söyleyip söylemediği) henüz bilinmemektedir, fakat köpeklerin toplumsal yaşamlarında büyük öneme sahip olduğu kesindir. Bu bezlerin tıkanmasının, köpek sahipleri için bu kadar büyük bir toplumsal felaket olmasının nedeni budur. Bu şekilde ıstırap çeken bir köpeğin, suçlu organlarını yerde sürümeye ve onların tıkanıklığını açmaya büyük çaba harcamasının nedeni budur.

Yazar Hakkında


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>