Her köpek sahibi bir noktadan sonra köpeğinin bir şeyler çiğnemesini durdurmak ister.

Yavru ya da yetişkin köpeğimizin çiğneme davranışı doğal ve onlar için kabul edilebilir bir davranıştır. Problem ise pahalı, uygunsuz ya da tehlikeli eşyalarımızı çiğnedikleri zaman ortaya çıkar. Köpekler ağızlarına sığan her şeyi çiğnemeye bayılırlar. Bir çok köpek sahibi, köpeklerinin çorap, terlik, mobilya, kapı hatta duvarları çiğnemesinden / yemesinden / kemirmesinden şikayet ederler.

Köpekleri Çiğnemeye İten Nedenler Nelerdir?
  • Yalnızlık ve sıkıntı.
  • Ayrılık endişesi, bu tip çiğneme problemi genelde sahipleri uzun saatler çalışan köpeklerde gözlemlenir.
  • Dişleri kaşınan yavrular.
  • Bir tür fobi / korku.
  • İlgi çekmek.
  • Sezgisel. Bazı köpekler sahipleri eve gelmeden önce onları beklerken bu davranışı sergiler.

Köpeklerin istemediğimiz eşyalarını çiğnemesini engellememiz yalnızca canımızı sıktığı için değil aynı zamanda onlar için de tehlikeli olmasından dolayı önemlidir. Eğer köpeğiniz elektrik kablolarını, deterjan kutularını ya da küçük parçaları olan diğer eşyaları çiğniyorsa bu durum ölümcül kazarlara yol açabilir. Diğer yandan onlara sunduğunuz köpek oyuncaklarını çiğnemelerinin sayısız faydaları vardır.

Nasıl Engelleriz ?

Bir çok köpek davranış bozukluğu çiğnemeden daha kolay tedavi edilir ve içgüdüsel bu davranışın önüne geçmek diğer davranış bozukluklarına nazaran daha zordur. Sürekli ve istikrarlı davranırsanız bu davranış bozukluğunun önüne de kolaylıkla geçebilirsiniz.

Köpeğiniz için 300 liralık ayakkabı ile 5 liralık penyeniz arasında hiç bir fark yoktur. Emin olabilirsiniz ki köpeğiniz sizin sinirlerinizi bozmak için bunu yapmıyor, köpekler insanlar gibi düşünmez !

  1. Eğer köpeğiniz özellikle bir şeye karşı takıntılı ise, örneğin mobilyanızın ayağına, bu metodu deneyebilirsiniz. Çiğnemeyi sevdiği şeye elma sirkesi sürebilirsiniz. Bu metod oldukça etkildir ama köpeğinize çiğnememesi gerektiğini öğretmez. Yalnızca başka bir şey çiğnemesi için onu yönlendirir. Tabi ki, çiğnemesini istediğiniz şeye de lezzetli bir şeyler (krem peynir, fıstık/fındık ezmesi vs.) sürmeniz onu doğru oyuncağı çiğnemeye yönlendirecektir.
  2. Köpeğinizi iş üstünde yakalarsanız ona kesin bir “Hayır!” deyin ve çiğnemesini istemediğiniz şeyi lezzetli bir köpek çiğneme oyuncağı ile değiştirin. Oyuncağı çiğnemeye başladığında bolca sevin ve ödüllendirin.Uygunsuz eşyayı çiğnerken yakalayamadıysanız kesinlikle kızmayın. Doğrulamayı 2 saniye içinde yapmazsanız bu teknik hiç bir işe yaramaz ve köpeğiniz ona neden kızdığınızı anlamaz. Köpek eğitiminin her aşamasında olduğu gibi bu teknikte de zamanlama çok önemlidir.
  3. Kesin bir diğer çözüm de köpeğinize itaat eğitimi vermektir. Bu sizi adil, şefkatli ama lider pozisyonuna yükseltir. Bunun yanında aranızdaki ilişkiyi farklı bir boyuta taşıyarak iletişimizi güçlendirir. Saygı ve güven artar.
  4. Köpeğinize “Bırak” komutunu öğretebilirsiniz.

Köpeğinize uygunsuz eşyaları çiğnememesi gerektiğini öğretmenin en kolay yolu yukarıdaki teknikleri sürekli ve istisnasız uygulamaktır. Empati ve sabırla bu problemin üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

 

Yazar Hakkında


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>