Tıpkı insanlar gibi köpeklerimiz de kansere yakalanabilirler. Hastalığı erken teşhis etmek ve bu konuda bilgili bir veterinerden yardım almak evcil hayvanınızın hayatını kurtarabilir.

Köpeğinize dikkat edin

Köpeğinizin normal dışı durumlarda (hastalık, mutsuzluk) nasıl davrandığını bilmek, kanseri teşhis etmenizi kolaylaştırır. Normalden daha sessiz, iştahsız ve hareketsizleşen hayvanın mutlaka bir sorunu vardır. Böyle bir durum farkettiğinizde vakit kaybetmeden veterinerinize gidin.

Köpeklerde kanserin 10 genel belirtisi

Amerika’da yapılan araştırmalar, her 4 köpekten 1’inde kanser görüldüğünü ortaya çıkartmıştır. Kanserin belirtileri genellikle aşağıdaki gibidir;

 • Şişkin lenf boğumları: Vücudun her bölgesinde olabilirler ama en kolay çene altı ya da diz arkasındakiler farkedilebilirler.
 • Yumru: Evcil hayvanınızın herhangi bir bölgesinde ortaya çıkan ve büyüyen yumrulara mutlaka biyopsi yapılmalıdır.
 • Karın şişliği: Eğer evcil hayvanınızın karnı hızla şişerse bunun nedeni tümör ya da iç kanama olabilir
 • Kronik kilo kaybı: Rejimde olmayan ama aniden kilo veren evcil hayvanınız kanser olabilir.
 • Kusma veya ishal: Sindirim sistemindeki tümörler kronik sindirim bozukluklarına neden olabilirler.
 • Sebebi bilinmeyen kanama: Ağızdan, burundan, diş etlerinden, gelen kanama, idrar ya da dışkıda kan olması ciddiye alınmalı ve derhal test yaptırılmalıdır.
 • Öksürük: Kuru öksürük pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir ama akciğer kanseri ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Halsizlik: Sebepsiz halsizlik (özellikle de büyük ırklarda) kemik kanserinin genel belirtilerindendir.
 • İdrar yapmada zorlanma: İdrar yaparken zorlanmak ve idrarda kan olması genellikle idrar yolu enfeksiyonu anlamına gelir ama mesane kanseri de bu sıkıntıya neden olabilir.
 • Ağız kokusu: Ağızda bulunan tümörler rahatsız edici kokulara neden olabilirler.
Köpeklerde kanser tedavisi

En sık uygulanan tedavi yöntemi ameliyat, kemoterapi, ışın terapisi ve bağışıklık arttırıcı tedavidir. Bu tedaviler, bazı hayvanların kurtulmalarını sağlarken bazılarının yaşam kalitesinin artmasını sağlar.

Köpeklerde kanseri önlemek

Evcil dostunuzu kanserden korumak istiyorsanız tıpkı insanlardaki gibi önlemler almalısınız. Ona kaliteli mamalar yedirmeli, egzersizini aksatmamalı, kilo kontrolünü sağlamalı ve sağlıklı kilosunu korumalı, doktor ziyaretlerinizi düzenli şekilde yapmalısınız. Ayrıca tüylerini düzenli taramak ve bakımını yapmak da problemleri erkenden farketmenizi sağlar.

Yazar Hakkında


2 Yorum | Köpeklerde Kanser Nasıl Fark edilir ? Ne Yapmak Gerekir ?
 1. türkiyede düzgün ilgilenen doru düzgün veteriner hekimi yok baştan salma ilgileniyorlar ve benim canım gibi sevdim şeyin gitmesine tahammül edemem çünkü bu insanlar tam anlamlarıyla hiç bişey düzgün yapmıyorlar lütfen kendimizle ilgilendimiz kadar biraz onlarlada ilgilenelim rica ediyorum

 2. Çünkü onlarda bizler kadar değerli lütfen biraz ilgilenelim.


[yukarı]

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>