01 Ağu 2013
Ağustos 1, 2013

Köpeklerin Bıyıkları Ne İşe Yarar?

0 Yorum

Köpekler de ve diğer hayvanlar da bulunan kıl ve tüylerin vücut açıısndan oldukça fazla önemi vardır. Bulunan tüy ve kılların birbirinden farklı özellikleri ile hayvan vücutlarına karşı sağladıkları imkanlar ise oldukça fazla ve merak konusu olacak şekilde ilginçtir. Özellikle başlıkta belirttiğimiz gibi köpeklerin bıyıkları da merak edilen kıllardan sadece bir kısmıdır.

Köpekler de bulunan bu kılların birden çok işe yaradığı bilim adamları tarafından iddia edilmektedir. Fakat bilinen en büyük özellikler köpekler için sağladıkları sinirsel faaliyetlerdir. Bu faaliyetler köpeğin koklama işlemi bittikten sonra veya öncesinde ortaya çıkması mümkündür. Cisme doğru yaklaşan köpekler ilk önce bıyıkları ile cisme dokunmaktadır. Dokunma sonrasında cisim ile ilgili ilk verileri toplayan köpekler daha sonrasında ise cisimlere daha fazla yaklaşır veya oradan hemen uzaklaşmaktadır. Cisimlere değdiği andan itibaren aldığı sinirleri beyine ileten bu sistem köpeklerin en büyük yardımcıları algılama problemleri karşısında aldıkları en büyük önlemlerdir.

İnsanlaırn bu bıyıkları zarar vermesi ne gibi sonuçları doğurur? Bu kılların kesilmesi veya azaltılması köpekler için yazımızın içeriğinde belirttiğimiz gibi büyük bir algı problemiyle karşı karşı kalma sonucunu doğurabilir. Algı problemi sonrasında ise köpekler bir çok kez farklı cinsteki maddelere işlerine yarayacakmışçasına yaklaşır ve talihsiz sonuçlarla karşı karşıya kalınabilir. Bu nedenle köpekleri bıyıklarının azaltılması veya kesilmesi köpekler için oldukça sakıncalı bir hal alabilir.

Yazar Hakkında


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>