23 Nis 2013
Nisan 23, 2013

Kuyruk Kıstırma

0 Yorum

Herkes bu kuyruk duruşunun anlamını bilir, fakat bu davranış köpeklerin vücut dilindeki özel rolüne nasıl evrilmiştir? Kuyruğun havaya kalkması üstünlük ve yüksek statü işaretiyken, kuyruğun düşürülmesi niçin korku, güvensizlik, itaat etme, yatıştırma ve düşük statü göstergesi ile ilişkilendirilir?

Bunun yanıtı kuyruğun kendisinde değil, onun altındadır. Korkudan sinen köpek kuyruğunu düşünerek ve daha sonra arka ayaklarının arasına kıvırarak anal bölgesinden gelen kokuları etkin biçimde kesmektir. Statüsü yüksek iki köpek karşılaşınca, anal bölgelerinin yakından incelenebilmesi için kibirli bir şekilde kuyruklarını kaldırırlar. Anal bezleri bireysel köpekleri belirleyen kişisel kokuları taşıdığından, kuyruğun bacaklar arasına kıstırılması hareketi, yüzlerini saklayan güvensiz insanların davranışlarının köpeklerdeki eşdeğeridir.

İnsan ailesi ile birlikte yaşayan tek bir köpek için bu gösteri hiç de önemli değildir, fakat köpeklerin görece statünün ve hiyerarşideki yerinin önemli olduğu toplumsal grup söz konusu olduğunda, grubun zayıf üyelerini güçlü olanlardan koruyan yaşamsal bir işarettir. Yabanıl doğada yaşayan kurt topluluğu için kaçınılmaz olarak çok önemlidir bu. Alt düzeydeki bir kurdun üstün bir bireye yaklaşırken kuyruğunu düşürdüğü, “üstün köpeğin” yakınından geçerken kuyruğunu arka ayakları arasına sıkıca kıstırdığı ve daha sonra alanın dışına çıkınca tekrar kaldırdığı gözlenebilir.

Ev köpekleri ve onların yabani ataları arasında bu kuyruk gösterileriyle ilişkili olarak merak uyandıran bir farklılık vardır. Tüm kurtların kuyruğunda özel bir ön kuyruk bezi (bunlar köpeklerde bulunmaz) vardır ve bu, kuyruğun başladığı yerin yaklaşık yedi sekiz santimetre ilerisindeki bir kara noktadır. Siyah dik tüylerle çevrili olan bu küçük deri bezi, yağlı salgı salgılayan, değişikliğe uğramış yağ bezlerinden oluşur. Anal bezler gibi yalnızca koku işaretleriyle ilişkilidir ve kuyruğun üstünde konumlanmış olması önemlidir. Orada oluşuyla, anal bölgeyi taklit eder biçimde davranır. Bir kurt arkadaşının kıçını koklamak için yaklaştığında, eğer kuyruk kalkık ise bir tür koku bezi bulacak (anal bezi) ve eğer kuyruk aşağıda ise aynı konunda bir diğerini bulacaktır (ön kuyruk bezi). Bu, kurdun koku işaretinin evcil köpekten çok daha karmaşık olduğu anlamına gelir.

Köpeğin bu kuyruk bezi işaretinin nasıl ortadan kalktığı açık değildir. Diğer değişikliklerin tümü, 10.000 yıllık gelişim sonucunda, köpeğin kurttan evrilmesi sırasında gerçekleşmiştir. Bu değişiklikler ırk köpek yetiştiricileri tarafından hayvanlardaki şu veya bu özelliklerin iyileştirilmesi için bilinçli olarak seçilmiş ve günümüzdeki birçok özel ırkın ortaya çıkmasıyla sonuçlanmıştır. Fakat kurdun kuyruk bezinin işlevi ancak son zamanlarda tartışılmaya başlamıştır, bu yüzden de önceki yüzyıllarda ırk köpek yetiştirme eğilimlerinin odak noktası haline gelmiş olmasını anlamak zordur. Yine de, çok erken bir evrede ortadan kaldırılması gerekirdi, çünkü onun kaybı tüm köpek ırklarında tamamlanmış görünmektedir. Bu, günümüzde kurtlar ve köpekler arasında tam bir giz olmayı sürdüren bir farktır.

Köpeklerde ve kurtlarda kuyruğun yukarı ve aşağı biçimde salındığı gösteriyle ilişkili son nokta şudur: birincil işlevi hiç kuşkusuz koku işaretlerinin değiştirilmesi olmakla birlikte, ikincil işlevi olan görsel mesaj da önemli hale gelmiştir. İki köpeğin karşılaşmasını uzaktan gözleyen bir hayvanın, yalnızca siluetlerine bakarak bu “göstericilerden” hangisinin üstün ve hangisinin itaat eden olduğunu bir bakışta anlaması mümkündür. Statü ilişkilerinde bir değişiklik olup olmadığını ve belki de daha zayıf olanın sonunda güçlü olana meydan okumaya başlayıp başlamayacağını görmek için kısa bir bakış yeterli olacaktır.

Yazar Hakkında


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>