01 Tem 2013
Temmuz 1, 2013

Otur Komutunu Öğretmek

0 Yorum

Otur komutunu öğretmeniz için, önce ödül kullanarak köpeğin doğru pozisyonu almasını sağlamanız ardından da bu pozisyonu aldığı için sonra ödüllendirmeniz gerekmektedir. Ödül kullanımında unutmamanız gereken şey kısa sürede kullanmaktan vazgeçerek köpeğin davranışı sergilemeye ödül yüzünden yapmasını önüne geçmektir. Ödülün bir an önce ortadan kaldırılması, köpeğinizin öğrettiğiniz hareketi güvenilir biçimde uygulayabilecek kadar kavradığından emin olmanız için önemlidir. Otur komutunu öğretmenin adımları şunlardır;

  • Bir parça ödülü köpeğinizin burnu üzerinde tutarken yavaşça kafasının arkasına doğru taşıyın.
  • Köpeğinizin arkası yere değdiği anda onu ödüllendirin.
  • Köpek ödülü almak için oturma pozisyonunu almak yerine arkasını dönüyorsa hareketi bir duvar dibinde çalışın ki geriye dönemesin.
  • Bu adımları köpeğiniz oturma hareketini doğru yapana dek tekrarlayın.
  • Elinizde ödül almadan aynı pozisyona getirerek hareketi tekrarlayın, köpek oturursa ödüllendirin. Oturamıyorsa ödüllü çalışmayı 6-8 kere tekrarlayabilirsiniz.
  • Köpeğiniz hareketi güvenilir olarak yapmaya başladığında (peş peşe on kere kuralını izleyin) hareketi, köpeğin arkası yere tam değmeden ”otur” diyerek sözel olarak etiketleyin.
  • Aynı adımları farklı yerlerde de deneyerek köpeğinizden aynı doğru tepkileri aldığınızdan emin olun.
  • Şimdi bu hareketi elinize ödül almadan yaptırın ve ödül vermeden önce köpeğinizden birden fazla kere tekrarlamasını isteyin. Önce iki, üç, dört gibi küçük sayılarda tekrarlar isteyin daha sonra sayıyı artırın. Her defasında farklı sayıda tekrar yapmasını isteyin tekrarlar bittiğinde komutu tamamladıktan sonra ödüllendirin.
  • Hareketi genelleştirmesine yardım etmek için pet dükkanı, park, veteriner muayenehanesi gibi çok farklı ortamlarda yaptırın. Unutmak, öğrenme aşamasında sık sık karşılaşılabilen bir durumdur. Böyle bir durumda, özellikle de yeni ve bol çeldiriciler bulunan bir ortamdaysanız, gerekiyorsa elinizde tuttuğunuz bir ödülü de kullanarak köpeğin anımsamasına yardımcı olun.
  • Köpeğinizin eğitimini sınamak için ardı ardına 10 kere hareketi tekrarlatın. Yüzde yüz başaramıyorsa aynı ortamda bir daha denemek yerine egzersizlerinize geri dönün.

  Köpek peş peşe on kere kuralarını yerine getiremiyorsa hareketi yeniden yardımsız başarmasını denemeden önce birkaç kere yardımınızla deneme yapmasına izin vermelisiniz. Köpeğin doğru pozisyonu almasını sağlamak için önceki adımlara geri dönmeniz, ona ödül kazanabilmek için ne yapması gerektiğine dair bilgiler vereceğinden şaşırıp tıkanmasının önüne geçecektir.

Yazar Hakkında


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>