15 Nis 2013
Nisan 15, 2013

Pati ve Tırnak Bakımı

0 Yorum

Tırnakların nasıl kesileceği bazen kafa karıştırıcı ve bazen de zor bir hal alabilir. Köpeğiniz yavruyken başlayan tırnak kesimleri onun bu ise alışmasını sağlar. Bazı köpekler tırnaklarının kesilmesinden çok korkarlar ancak erken yaşlarda başlayan tırnak kesimleri bu korkuyu azaltmaktadır.

Her tırnağın orta kısmında canlı doku denilen, damar ve sinirleri içeren bir oluşum vardır. Beyaz tırnaklı hayvanlarda bu doku gözle görülebilmekte ve tırnak kesiminin kolayca uygulanmasına imkan vermektedir. Ancak siyah tırnaklar bu dokunun görülmesine izin vermemektedir.

Tırnak kesiminde bu iş için özel olarak tasarlanmış tırnak makasları kullanılmaktadır. Bunlar çok çeşitlidir ve veteriner kliniklerinde veya pet shoplarda bulabilirsiniz. İnsanlar için kullanılan tırnak makasları kedi ve köpeklere uymamakta, kullanılmamaktadır.

Tırnak makası aldıktan sonra, tırnağın ne kadar kesileceğine karar vermek gerekir. Genel olarak tırnak uzunluğu, ayak parmağının altındaki yumuşak doku ile ayni hizada olmalıdır. Bunu ayarlamak için tırnak makasını ayak altındaki yumuşak dokuyla ayni hizada tutup tırnağı tırnak makasının içine alıp kesmelisiniz.

Bu teknik dışında yapılan uygulamalarla canlı dokuyu da kesebilirsiniz ve bu tırnakta kanamaya yol açar. Tırnak kanamasıyla karşılaşılan durumlarda kullanılabilecek birçok preparat mevcuttur. Bunlardan en çok kullanılanı gümüş nitrat içerenidir. Bundan sonuç alınamaz ise 15dk lık hafif bir bandaj uygulanabilir. Eğer bundan da sonuç alınamaz ise veterinerinize danışmanız gerekmektedir.

Yazar Hakkında


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>