Pointer koku ile avlanan özel bir av köpeği türüdür. Gizlenmiş bir avı fark edince olduğu yerde durur ve meraklı bir “işaret etme” duruşu alır. Başını eğer ve boynunu ileriye uzatır. Kuyruğu yatay bir konumda, arkasında dik vaziyette durur. Ön ayaklarından biri, sanki adım atarken sabitlenmiş gibi havada asılıdır. Hayvan bir köpek heykeli gibi tümüyle hareketsiz bir durumda bu pozisyonunu uzun süre koruyacaktır. Yalnızca hafif bir titreme, özellikle de kuyruğun titremesi, o andaki büyük heyecanı ve gerilimi ortaya koyar.

Bir zamanlar bir Pointer’ın birkaç saat bu şekilde kaldığı iddia edilmiştir, fakat normal bir avda köpeğin insan sahipleri av gizlendiği yerden kaçmaya başlayınca ateş ederek bu güçlü etkilenmeyi bozacaklardır. Bu, köpeği işaret etmekten kurtaracak ve kokuyu izleme tekrar başlayacaktır.

Bazen iki Pointer bir takım olarak kullanılır. Tek bir hayvan, işaretinin açısıyla gizlenmiş avın yönünü gösterebilir, fakat mesafesini belirtemez. Gözlerini farklı yönlerden aynı ava diken iki Pointer insan avcılara koordinatları sağlar. onlara yön ve mesafeyi söyler ve talihsiz hayvanın kesin konumunu kesin olarak belirtir.

Pointer’ın avdaki davranışı çok yapay görünebilir, ama öyle değildir. Kurtlar bir avın kokusunu ilk aldıklarında, sürünün önder üyeleri oldukları yerde dururlar ve konunun yönüne doğru kımıldamadan işaret ederler. Sürünün diğer üyeleri de aynısını yaparlar ve kokuyu kendileri yakalamak isterler. Hepsinin avın kokusuna sabitlenmelerine kadar bir duraklama olur ve daha sonra avlanma operasyonlarının sonraki aşamasına başlarlar. Pointer’ın yapmakta olduğu, işte, kurdun bu duraklama hareketidir. Köpek örneğinde tuhaf olan tek şey, hayvanın “donmuş an”ı uzatmasıdır. Hareketin bu uzatılması, işaret etmenin değil, türün özelliğidir.

Setter’ler de Pointer’lere çok benzer şekilde işaret ederler. Aralarındaki tek fark, gizlenmiş olan avın kokusunu aldıklarında oturmaları ve bu pozisyonda ona doğru işaret eder durumda kalmalarıdır. “Setter” adı “sitter” demenin eski şeklidir.

Setter’in hareketi, işaret etmeden daha çok, kurdun tuzak taktiklerinden alınmış gibi görünmektedir. Avda, bir kurdun, avın o yöne doğru sürülmesini beklerken etrafını çevirdiği ve daha sonra gizlice yattığı belli evreler vardır. Setter, kurdun avlanmasındaki bu öğeyi “genişletmiş” ve bunu kendi ırkının özelliği haline getirmiş görünmektedir.

Vurulmuş olan avın peşinden koşan ve onları insan arkadaşlarına getiren Retriever’ler kurdun avlanmasındaki öğelerden birini almaktadırlar. Yabani kurtlar, yavrulamış dişilere ya da ava katılamayacak kadar küçük yavrulara getirdikleri yiyeceklerle birlikte inlerine döneceklerdir. Köpek yetiştiricileri, kendi çıkarını düşünmeyen bu türden modern av köpeklerini yetiştirmek için bu yararlı yiyecek paylaşma eğiliminden kuşaklar boyunca yararlanmıştır.

İnine bu şekilde yiyecek ile geri dönme hareketi, ayrıca, atılan bir sopanın ya da topun yakalanmasında olduğu gibi, en popüler köpek oyunlarının da temelini oluşturmaktadır.

Yazar Hakkında


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>