15 Nis 2013
Nisan 15, 2013

Deri ve Tüy Bakımı

0 Yorum

Köpeğinizin sağıklı bir görünüme sahip olması, onun tüy ve cilt bakımı ile yakından ilişkilidir. Köpeğin tüy ve cilt bakımının yapılması kesinlikle bir gerekliliktir.

Köpeklerin derisi, insanlarinkinden oldukça farklıdır. Derilerinde insanlardaki gibi ter bezleri bulunmaz. Ter bezleri burun ve pati bölgelerinde yer alır. Bu bakımdan köpeğinizi her gün fırçalayarak hem tüy diplerinde hava sirkülasyonu sağlamalı, hem de cildine masaj yapmalısınız. Bu işlem köpeğinizi rahatlatacağı gibi, cansız tüyleri de ortadan kaldıracaktır. Böylece sağlıklı tüylerin daha iyi gelişimine olanak sağlanacaktır.

Köpeğinizin tüy yapısına göre 2-3 aylıktan itibaren bakımını yapmalısınız. Eğer köpeğinizin tüyleri uzun ve sık yapıda ise, köpekler için özel olarak yapılmış seyrek kalın dişli bir tarakla dolaşmıs olan tüyleri açın, daha sonra tüylerin yatma yönüne göre düz ve ters yönde özel bir köpek fırçası ile fırçalayın. Bu işlemi hergün yaparsanız, bir süre sonra köpeğinizin parlak ve sağlikli tüylere sahip olduğunu hatta tüy dökülmesinin ortadan kalktığını göreceksiniz. Kıvırcık tüylü köpeklerde de aynı işlemler yapılabilir, yalnız bu tür tüy yapısına sahip köpeklerde nemlendiricili köpek kremleri de kullanılırsa daha iyi olur. Kısa tüylü köpeklerin firçalanması daha kolaydır. Bunlarda kısa tel fırçaların veya eldiven şeklindeki firçaların kullanılması yeterli olacaktır.

Köpeğinizin tüy bakımını düzenli bir şekilde yaptığınız takdirde yirmi günde bir kez tüylerini düzeltirmekle ona istediğiniz görünümü sağlayabilirsiniz. Ama tüylerini firçalamazsanız, köpeğinizin uzun tüyleri birbirine dolaşacağından keçeleşecek ve cilt sağlıgı da olumsuz yönde etkilenecektir. Bu durumda Veteriner Hekiminizin, köpeğin tüylerinin iyice traş edilmesinden başka önerisi olamayacaktır.

Köpeklerin banyosu da tüy ve cilt sağliginin bir başka yönüdür. Köpeğin cildinde ter bezleri olmadığı için yağ bezlerinin salgılarıyla nemlendirilir. Bu yüzden köpeğin sık yıkanmasi doğru değildir.

Köpeğiniz eğer yavru ise aşilama programı bittikten sonra, yavru değilse ayda bir yıkayabilirsiniz. Eğer köpeğinizin ayaklarının ve karın bölgesinin çok kirlendiğinden şikayet ediyorsanız bu bölgeleri köpeklere özel hijyenik mendillerle silmeniz ya da çok az köpek şampuanı katılmış su ile silmeniz yeterli olacaktır.

Yazar Hakkında


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>