Tıpkı insanlarda olduğu gibi, yavru köpekler de dişsiz doğarlar. Üstelik duyamaz, göremez ya da koku alamazlar. Yavru köpekler 9-12 günlük olana kadar gözlerini açmazlar ya da duyamazlar. Doğduktan 3 hafta sonrasına kadar da koku alamazlar. Bu süreç zarfında, yavrular annelerinden ve diğer yavrulardan uzak kalmamalıdırlar. Köpek yavrularında, doğumdan sonraki birkaç hafta süt dişleri çıkar. Bunlar zamanla düşer ve yerlerine kalıcı dişler çıkar. Kalıcı dişler 7 aylıkken tamamlanır ve 42 adettir.

Uyku

Yavru köpekler de tıpkı bebeklerinki gibi bir uyku düzenine sahiptirler. Yavru köpekler günde 14 saat uyurlar.

Yaşam şekli

Yavru köpekler ilk doğduklarında, hayatlarının %90’ını uyuyarak, kalan %10’unu ise yemek yiyerek (anne sütü emerek) geçirirler.

Koklamak

Yavrunuzun, istediği her şeyi koklamasına izin verin. Doğduktan 3 hafta sonra yavruların koku alma duyuları harekete geçer ve mükemmel koku alma yeteneğine sahip olurlar. Köpekler, insanlardan 1000 kat daha iyi koku alırlar.

Beslenme

Bir yavru küçükken günde 4-5 defa beslenmeye ihtiyaç duyar. Büyüdükçe bu oran günde 1-2 büyük porsiyona düşer.

Yürüyüş

Yavrular çok çabuk büyürler ve bu nedenle de yeni vücut büyüklüklerine alışmaları biraz zaman alabilir. Bu nedenle köpekler yavruyken biraz sakar olurlar.

Sosyal beceriler

Yavrular anne karnında ve ilk doğdukları anda bile pek çok diğer yavruyla birliktedirler. Bu nedenle, etraflarının sevgiyle çevrili olmasına alışırlar ve yalnız kaldıklarında kendilerini yalnız ve mutsuz hissederler. Köpeğiniz yavruyken onunla mümkün olduğunca çok vakit geçirdiğinizden emin olun ve başka hayvanlarla da sosyalleşmesini sağlayın.

Çiğnemek

Tıpkı bebeklerinki gibi, yavru köpeklerin de dişleri büyürken kaşınırlar. Yeni çıkan dişlerini denemek için de ne bulurlarsa çiğnerler. Onlara bir şeyleri çiğnememeyi öğretmek yerine neleri çiğnemelerinin doğru olduğu konusunda (oyuncaklar, çiğneme oyuncakları…) eğitin.

Ben büyüdüm!

Her ne kadar öyle davranmasalar da 1 yaşına gelmiş yavrular artık yetişkin sayılırlar. Köpeğin 1 yaşına gelmesi, insanların 15 yaşına gelmesine eşittir.

 Unutmayın köpek yavruları da aynı bebekler gibi, sizin sevgi, şefkat ve ilginize muhtaçtırlar. Onları ihmal etmeyin!

Yazar Hakkında


3 Yorum | Yavru Köpekler Hakkında Bilmeniz Gerekenler
  1. keşke peder bey ben küçükken şu yazınızı okusaydı, otur-kalk-bekle dışında birşeyler bilirdim. Günlük hayatımı blogumdan takip edebilirsiniz, ben Mocha.

  2. Eline dağlık ama biraz uzun olmuş :)


[yukarı]

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>